Maaş Terfi ve İntibak İşlemleri ile ilgili muhtelif sorular.

Maaş Hesaplama Maaş İşlemleri

Maaş Terfi ve İntibak İşlemleri ile ilgili muhtelif sorular.

Bu başlık altında sayfa analizleri sırasında Google Aramalarında gördüğüm çeşitli aramalarda internet kullanıcılarının yaptığı aramaları ve doğrudan bu sayfaya yazılan soruları cevaplamaya çalışacağım. Ben cevaplamasam bile gelen ziyaretçilerimiz soruları cevaplayabilirler ya da cevaplara katkı sağlayabilirler.

İsterseniz kim olduğunu bilmediğim kişinin Google Arama sorusu ile başlayalım. Sorusu şöyle;

  • Temininde Güçlük Zammı alıp almadığımı nasıl anlarım?

Cevap : Maaş hesaplama ile ilgili olanlar mutlaka biliyorlardır. Maaşın unsurlarından birisi Yan Ödeme kalemidir. Yan Ödeme Tutarı ; Dört unsurdan oluşur.

  • İş Riski,
  • İş Güçlüğü,
  • Temininde güçlük zammı ve,
  • Mali sorumluluk zammı

diğer bir ifade ile yan ödeme puanı bu dört unsurdan birisi, birkaçı yada tamamından oluşur. Yan Ödeme Puanının Yan Ödeme Katsayısı ile çarpılması sonucu Yan Ödeme Tutarına ulaşılır. Genelleme yapmak yanlış olmakla birlikte çoğu memurlarda yan ödeme tutarı İş Riski ve Temininde Güçlük Zammı puanlarından oluşur. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere farklı meslek gruplarına göre taşıdığı risk, işin kolaylık ve zorluk derecesi ve eleman temininde karşılaşılan zorluklar düşünülerek kanun koyucularımız sınıflandırma yapmışlardır. Mali Sorumluluk Zammı ise daha çok sayman, veznedar ve ayniyat saymanları gibi doğrudan mali sorumluluk taşıyan görevlere verilmiştir.

Soruyu soran arkadaşın cevabına gelecek olursak. Öncelikle yan ödeme puanlarımızın neler olduğunu bilmemiz gerekir. Bu soruyu soran arkadaşın görevinin ne olduğunu bilmediğimiz için doğrudan ona yönelik cevap veremiyoruz. yukarıda sydığımız dört unsurdan bazıları doğru dan, bazıları ise dipnot bölümünde sayılarak belirli şartları taşıyan personel için amirin onayına bağlı olarak  verilir. Bu da demek oluyor ki öncelikle Yan Ödeme Kararnamesini bilmemiz gerekiyor. Umarım bu bilgiler birilerinin sorularına cevap olur.

2006/10344 Sayılı Yan Ödeme Kararnamesi (2016 ve 2017 yılı Değişiklikleri işlenmiş hali)’ne Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir