Düzeltme terfi bordrosu hazırlanabilmesi için gerekli belgeler

Genel Terfi İşlemleri

Düzeltme terfi bordrosu

Düzeltme Terfi bordrosu düzenleme ile ilgili sayfamızda sık sık yardım talebinde bulunan arkadaşlarla karşılaşıyoruz. Gönül isterdi ki herkese birebir yardımcı olalım. Ama bunun mümkün olmadığını siz de takdir edersiniz umarım. Zaten düzeltme terfi bordrosunun nasıl hazırlanması gerektiğini haha önceki yazımızda anlatmıştık. Bu bilgilerden maaş hesaplama ile ilgili temel bilgilere sahip olanların zaten istifade ettiğini düşünüyorum. Maaş ve terfi işlemleri ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmayanların pek fazla işine yaradığını düşünmüyorum.

İşte bu yüzden düzeltme terfi bordrosu hazırlatmak isteyenler için bu yazımı kaleme aldım. Dileyen aşağıdaki belgeleri e-posta adresime göndermek suretiyle bordrolarını yaptırabilirler. Şimdi birçok arkadaşın aklına şu soru geliyordur eminim. Göndereceğim belgelerdeki bilgiler üçüncü şahıslar tarafından kötü amaçlar için kullanılabilir mi?. Ben o kadarını bilmiyorum.  ama şöyle bir beyin cimnastiği yapalım isterseniz. İstenmeyen kişilerin eline geçmesinde risk oluşturacak bu bilgiler neler?

T.C. Kimlik Numarası, Emekli Sicil Numarası ve Kurum Sicil Numarası

Düzeltme Terfi Bordrosu  düzenlenmesi için bu bilgilerin hiç birisine ihtiyaç yok. Gerekiyorsa da Excel Formatında bordronuz  hazırlanıp size gönderildikten sonra bu bilgileri tamamlayabilirsiniz. Onun için gönderdiğiniz belgelerden isterseniz bu bilgileri silerek ya da karartarak bize gönderebilirsiniz. Diğer bilgilerin gönderilmesinde de ben şahsen hiç bir sakınca görmüyorum.

Düzeltme terfi bordrosu için gerekli belgeler

Şimdi düzeltme terfi bordrosu hazırlatmak isteyenlerin göndermesi gereken belgeleri sayabiliriz.

1. Düzeltme Terfi Onayı :

Düzeltme Terfi onayı daha önce yapılan terfilerde yanlışlıklar yapılması, 64.maddeden verilmesi gereken derece/kademe terfilerinin sehven unutulması nedeniyle memurun kurumuna başvurusu üzerine yeniden değerlendirilerek hazırlanan bir terfi onayıdır. Örnek bir Düzeltme Onayını aşağıdaki gibidir.

Yukardaki onaydan da anlaşılacağı üzere bu memurumuz;

03/04/2017 tarihinde  1/1, 03/04/2018 Tarihinde 1/2 ve 03/04/2019 tarihinde 1/3’ü olmuştur. Yanlışlığı farkeden memur 2018 yılında 8 yıl ceza almadığından bir kademe verilmesi gerektiğini düşünerek kurumuna başvurmuş. Dosyası incelenerek haklı olduğuna karar verilmiş ve yukardaki onay düzenlenip kurumuna gönderilmiştir.

Bu onayımızda sadece 2018 yılında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 64 maddesi, 4.fıkrası gereğince verilmesi gereken bir adet kademe kaybının düzeltilmesi için onay düzenlenmiştir. Ama maalesef iki, üç kademe terfisi yapılmadığı için düzenlenen terfi onaylarına da çok fazla rastlıyoruz. Memurlarımızın da biraz bu konularda bilgili olması gerekmektedir.

Dikkatinizi çekti ise ben burada gerçek bir onay belgesini kullandım. ve bu gerçek kişinin bilgilerinin ifşa edilmesini önlemek için T.C. Kimlik Numarasının bir kısmını ve Soyadını sildim. Bunu sizde yapabilirsiniz. Nasıl mı?

1 Belgeyi bilgisayarınızda görüntüleyin,

2 Klavyenin üst sırasındaki PrtScn yazan tuşa basın,

3 Başlat menüsünden  Paint dosyası açın,

4 CTRL-V tuşuna basarak yapıştırın

5 Silmek istediğiniz bilgileri silin ve Farklı kaydet konutuyla istediğiniz isimle kaydedin.

2. Hizmet Belgesi :

Hizmet Belgesi; memurun göreve başladığı tarihten itibaren bu güne kadar yapılan tüm terfi ve hareketlerini gösteren belgedir. Düzeltme terfi bordrosunu hatasız düzenleyebilmek için bu belgedeki bilgilere ihtiyaç vardır.  Bahsedilen Hizmet Belgesinin bir örneğini aşağıya ekliyorum.

Düzenleyeceğimiz bordro aslında alması gereken maaş ile aldığı maaş arasındaki farkdır. Bu yüzden Aldığı maaşı hesaplamamıza yardımcı olacak belge hizmet belgesidir. Tabii bu belge memurun aldığı maaşın kaydi bilgileridir. Kadro aylık kartı dökümleri ise Fiili maaş bilgilerini gösterir. Bu belgeden istifade edebilmek için Kaydi durumla Fiili durumun aynı olası gerekir. Diğer bir ifade ile bordro kayıtları hizmet belgesindeki bilgilere uymuyor ise doğru sonuç alınması mümkün değildir.

3. En son ödenen Maaş Bordrosu :

Aslında buna hiç te gerek yok. Sadece Kontrol amaçlı istiyoruz. Bazen bakıyorsunuz hizmet belgesinde memur en son 2/3’üne terfi ettirilmiş görünüyor. en Son Ödenen Maaş Bordrosunu istiyorsunuz bakıyorsunuz 1/1’inden maaş hesaplanmış. yani terfisi yapıldığı halde hizmet belgesine işlenmemiş olabiliyor. O yüzden doğrulama amaçlı en son ödenen maaş bordrosunun gönderilmesinde yarar görüyoruz. zaten bu belgenin alınmasını bilmeyen memur yok gibi.

Başka konularda görüşmek üzere hepinize sağlıklı hayırlı günler diliyorum. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir