Düzeltme Terfi Bordrosu Düzenleme

Terfi İşlemleri

Düzeltme Terfisi Nedir?

İsterseniz öncelikle Düzeltme Terfi onayı, Düzeltme Terfi Bordrosu nedir onu açıklayarak konuya giriş yapalım. Bu isimleri ben verdim. Düzeltme Terfi Onayı Bildiğimiz Terfi Onayı, Düzeltme Terfi Bordrosu ise bildiğimiz Terfi Bordrosu. Ancak Normal terfilerden ayırt etmk için ben ona öyle dedim. Aşağıda ayrıntılara girdiğimiz zaman konunun daha iyi anlaşılacağını umuyorum.

Özellikle okullarda çalışan mutemet arkadaşlarımız mutlaka bu tür sorunlarla karşılaşmışlardır. Genellikle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 64.Madde ile memurlara tanınan 6 yıllık olumlu sicil alanlara bir kademe uygulaması (Değişik: 13/2/2011-6111/100 md.Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır.) nedeniyle kurumlar her yıl bir kademe ve her 3 yıl bir derece mantığıyla memurun terfilerini yaparlar. Memur derece ve kademelerinin emsallerine göre geride kaldığını farketmesi ile bir dilekçe ile kurumuna müracat eder. Bunun üzerine personel yetkilileri ilgilinin sicil dosyalarını inceler ve Oumlu Sicil ya da Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almamış olması nedeniyle verilmemiş olan bir terfisi varsa o tarihten itibaren terfilerini yeniden düzenler ve memurun çalıştığı tahakkuk birimine gönderir.

İşte size bir Düzeltme Terfi Onayı örneği

Bu onayı yüklemeden önce fark etmedim ama şimdi gördüğüm bir yanlışlıktan bahsetmek istiyorum. Maalesef Milli Eğitim Bakanlılığına ait yapılan terfilerde bu tür hatalar azımsanmayacak derecede. Neden mi bahsediyorum? Eski Durumu sütununu bir inceleyin. 15.12.2014 tarihinde 6/1 olmuş, dönmüş bu tarihin öncesine 25.07.2014 tarihinde 6/2 olmuş. bu mümkün mü?. Bu onayı hazırlayan çok vahim bir hata yapmış. Mevcut almakta olduğu 5 inci Derecenin 3 üncü kadenesine denk getirmek için rastgele bir tarih yazmış. ya da da sehven yazılmış.

Bana göre bu onay aşağıdaki gibi olması gerekirdi.

Eski Durumu
Yeni Durumu
Kad.Der.M.D.Kad.Terfi TarrihiKad.Der.M.D.Kad.Terfi Tarrihi
66115.12.201466225.07.2015
66215.12.201566315.12.2015
55215.01.201655315.01.2016
55315.12.201644115.12.2016

Eski durumu, yeni onay işlenmeden önceki haliyle uyumlu olmak zorundadır. Düzeltme terfi bordrosu düzenlenip işlem yapıldıktan sonra da hizmet belgesi yeni onaya göre güncellenmelidir.

Düzeltme Terfi Bordrosunun hazırlanması

Düzeltme işlemlerinde mantık hep aynı olmalıdır. Bu öğretmenimize terfileri zamanında yapılmış olsaydı hangi maaşı ödeyecektik, Bu güne kadar hangi maaşı aldı. Öyleyse yapmamız gereken Aldığı Maaş ve Alması Gereken Maaşın farkını hesaplamak olacaktır.

Bugüne kadar aldığı maşı hesaplarken yararlanacağımız belge Hizmet Belgesi olacaktır. Çünki memurlarla ilgili Göreve Başlamadan tutun da terfi, tayin, görevlendirme, ücretsiz izin, istifa, emeklilik gibi tüm personel hareketi hizmet belgesine işlenmek zorundadır.

Alması gereken maaş ise işte bize ulaşan bu düzeltme Terfi Onayı esas alınmak ve ilgili aya ait verileri kullanmak suretiyle hesaplayacağız. Sonra da farklarını bularak eksik ödenen kısmı memura, eksik gönderilen kesenekleri ise SGK ya gönderilmesi için ödeme emri üzerinde ilgili emanet hesaplarına alacağız.

Ama bu şekilde terfi farkları bordrosu karmaşık ve anlaşılır olmayacaktır. Bu yüzden de yapmamız gereken eski ve yeni dereceler arasındaki Gösterge, Ek Gösterge ve Tazninat rakamları farkını  hesaplamak daha anlaşılır ve kolay olacaktır. Örnek olması açısından bu kişi için hazırladığım Düzeltme Terfi Bordrosunu ekliyorum.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus daha önce 4 üncü derecenin 1 inci kademesine kadar terfileri yapılmış olduğundan 15.12.2016 tarihinde yapılan 4/1 hariç %100 artış gönderilmemesi gerekir.

Başka konularda gorüşmek dileğiyle hoşçakalın. Lütfen eleştiri ve yorumlarınızı bizden eşirgemeyin.

69 yorum “Düzeltme Terfi Bordrosu Düzenleme

 1. benim kurumda %100 artışı her değişen derece kademe ye ait ay için kesilsin isteniyor. yani sizin terfi onayına göre 6/3- 5/3-4/1 olduğu ay için %100 artış olması gerekiyor deniyor. ama daha önceden sadece terfi düzeltme bordrosunda ilk ay için yap diyorlardır.
  siz se düzeltme onayında son aldığı terfiye yapın diyorsunuz.

  kafa bir milyon oldu.

  1. Nihat bey merhabalar. Terfide amir hüküm Artışın ilk ay Emekli sandığına gönderilmesi. Yani bir memur 5 inci derecenin 3.ncü kademesinden 4dördüncü derecenin 1 inci kademesine terfi etmiş ise maaşında meydana gelen Gösterge ve ekgösterge artışının ilgili aya ait katsayı ile çarpılması sonucu elde edilen tutar %100 artış olarak emekli sandığına gönderilmesi gerekir. Ancak düzeltme terfilerinde yapılması gereken bir terfi yapılmamış ve sonradan unutulan terfi geçerli olduğu aydan itibaren yeniden terfileri düzenlendiği için daha önce gönderilen artışların bir daha gönderilmemesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

   1. Merhabalar Kasım Bey: End. Mes. Lisesi mezunu olarak, 1992 yılında ilk memuriyetim 11/1 den başladı. 1993 te terfi aldım 10/3 oldu. Askerliği de saydırdım. 1 derece 2 kademe verildi. 1997 yılında 8/1 olması yerine 10/5 yatay gitti. İstifa ettim. 2001 yılında tekrar memur oldum. 8/1 olması gerekirken 10/5 devam etti. 2005 yılında Ön lisans mezunu oldum. intibak yapıldı. ancak hatalar devam etmekteydi. İlk kuruma başvurdum hatalar düzeltildi. Hizmetler doğru olarak kaydedildi. Fakat bu seferde alacağım hak doğdu. 1994 yılından bu yana oluşan farkları ve emekli keseneğine esas tutarla birlikte alabilir miyim? Mutemet ben bunun eğitimini almadım bilmiyorum diyor. Henüz dilekçe vermedim. Dilekçe verir sonrasında olmaz ise mahkemeye verebilir miyim. ? Kolay gelsin.

    1. Sayın yunus yazdığınız yazıdan memur ya da hizmetli olduğunuzu zannediyorum. Elbetteki farkları sana ödemek zorundalar. Dilekçenize cevap verilmez ve maduriyetiniz giderilmez ise elbetteki mahkemeye başvurma hakkınız vardır. Kolay gelsin

     1. 2014 yılında atandım ve atanmamadan sonraki yıllarda kademe derece her ıkısı de yanlış işlenmiş 6/1 olmam gerekirken 7.3 olarak ödemeler gerçekleşmiş milli eğitimdeki memurla düzeltildi ancak memur geriye dönük alamazsın diye belirtti bu bir kaç yıllık mağduriyet demek .E bordroları çıkartıp yeniden mi gitmem gerek Aynı zamanda dil tazminatım var onu da belirtmem gerek mi ondan yansıyan bir fark da olur zaten dil tazmınatını mevcut durumda da alıyorum ,şimdiden teşekkür ederiim

     2. Hangi tarihten itibaren hata yapıldıysa hesaplatıp alabilirsin. Sistemde geçmiş yıllara ilişkin hesaplama yapılamadığı için geriye dömük alamazsın demiştir muhtemelen. Hata yapıldığı tarihten bu güne yeni terfi tarihlerinizi gösterir terfi onayınızı çıkarttırıp hizmet belgesi ile karşılaştırarak hesaplatacağınızfarkı alabilirsiniz. Kolay gelsin

   2. Kasım bey merhaba kolay gelsin. bana mail adresini atabilir misiniz mailime . bişey danışacaktım size gelir vergisi ile ilgili

    1. Danışacağınız hususu buraya ayrıntılı bir şekilde yazabilirsiniz Mirza Akif bey. Mail’e cevap veremiyorum.

 2. Merhabalar benim kademe derecede hata yapılmış 3 yıldır. Milli eğitim de idareniz yapacak geri ödemeyi demiş ama müdür yardımcımızin bu konuda hiçbir bilgisi yok. Yardımcı olabilir misiniz rica etsem? Mail adresimden ulaşırsaniz çok sevinirim.

   1. Merhaba Kasım bey. Torba derece alan bir arkadaşın terfisini Eylül ayında yapmam gerekirken Ocak ayı itibariyle ödeme yaptım. Doğal olarak fazla ödeme yapıldı.budurumu nasıl duzeltebilirim

    1. Faruk bey fark borrosu düzenleyip aradaki farkı kişiden tahsil edeceksiniz. Doğan olarak fazla gönderilen kesenekler de sandıktan istenecek. Yani yanlış ödeme yaptığın bordrodan düzenleyeceğin doğru bordro tutarını çıkarmak suretiyle fark fordrosu düzenleyeceksiniz. Kolay gelsin.

 3. 25 Şubat 2018 tarihinde 8 yıl disiplin cezası almama durumundan 5/3’ünden 4/1 düşmem lazımdı. Milli Eğitim geçen sene “sözleşmeli öğretmenlik sayılmıyor,” diyerek terfi ettirmedi. Fakat bu sene terfi tarihim 25 Şubat 2018 olarak görünüyor. Düzeltme bordrosu hazırlanmasını istemiş. Ben bu tarihte terfi etsem maaşım ortalama 100-120 lira arasında artacaktı. Ortalama 1000-1200 lira kaybım var. Müdür yardımcımız düzeltme bordrosu hazırlamış fakat maaş farkı 11aylık 177 TL çıkmış. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 4. Merhabalar, 2017 eylül ayında 4/1 olmam gerekirken, 2019 şubat bordromda hala 5/3 görünmekteyim. Gerekli düzeltmemin yapılması için okul ve ilçe mem e başvurmama rağmen herhangi bir düzeltme yapılmadı. Kendileri farkın çok az miktar tuttuğunu uğraşmaya gerek olmadığını belirtiyorlar. Oluşan farkın az bir miktar olmadığını kaldı ki az da olsa hatanın düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizce bu fark ne kadar ve düzeltilebilir, geri ödenebilir mi? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Sayın cenk verdiğiniz bilgiler yeterli değil ama 5434 sayılı yasaya tabi Öğretmen olduğunuz varsayımı ile ve Eylül ayıında terfi ettiğiniz varsayımı ile 15 şubat 2019 tarihi itibariyle size 2.229,44 TL terfi farkı ödemeleri gerekir.

    1. Sayın Murat Tunay 2013 aralıktan 2019 mart ayına derece ve kademeler yanlış yapılmış dediğinize göre elinizde bu tarihler arasında yapmanız gereken terfileri gösterir yeni bir terfi onayı var demektir. Ay ay hangi derece ve kademeden maaş almanız gerekiyor ise bunlardan aldığınız maaş kalemlerini çıkarmak suretiyle size ödenmesi gereken tutarları hesaplayacaksınız. tabi kesenekleri de. Kolay gelsin

 5. mrb kasım bey bizim bi personelin 2014 yılında verilmesi gereken kademe ve derecesi verilmemiş 2019 yılında fark edilince verildi ve 2014 ve 2015 yılındada ücretsiz izne ayrılmış bu kişi şuanda 4/1 olmuş geriye dönük nasıl bi ödeme yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sayın canan, Ücretsiz izinde geçen aylar hariç olmak üzere diğer aylarda aldığı gösterge, ekgösterge ve tazminat farkı ile alması gereken gösterge, ekgösterge ve tazminat farklarını hesaplayıp ödemeniz gerekir. İyi Çalışmalar.

 6. Kasım bey kolay gelsin infaz ve koruma memuru olarak çalışmaktayım teknik eğitim fakültesi mezunuyum geçtiğimiz günlerde teknik eğitim fakültesi mezunlarına 1 derece verilmesiyle ilgili bir haber gördüm ve komisyona talepte bulundum olumlu cevap geldi 6/2 den 5/2 ye düşürüldüm. Fakat işe 8/1 den başlamam gerekirken 9/1 den başlatıldım ve hep 3 yıl geriden geldim bununla ilgili talepte bulundum geriye dönek hak kayıplarım için kurum mutemetliğinin ödemesi gerekir diye cevap geldi bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim ? Ortalama ne kadar almam gerekir? İyi Çalışmalar…

  1. Sayın Yasin, Kurumunuzun düzenlediği intibak onayına göre eksik ödemenizin tahakkuk biriminiz tarafından hesaplanıp tarafınıza ödenmesi gerekir. Bu ödemenin nekadar olacağı memuriyetinize, Göreve başlama tarihinize ve bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak değişir. Hesaplama yapmadan bu rakamı söylemek mümkün değil. İyi çalışmalar.

  1. Sayın Şeyma, bildiğim kadarıyla Düzeltme terfisi yapacak hazır bir proğram yok. Manuel hazırlamanız gerekir. Ben öyle yapıyorum. İyi Çalışmalar

 7. ortaokul mezunu memur 2018 ocak ayında iyi sicilden bir üst kademeye terfi ettirilmiş, ekea 4/1 düşürülmüş ama kha(5/4) yönünden düşürülmemiş, bugün için düzeltme yapılarak kha da 4/2 ye düşürülmüş, geçmişe dönük fark yaparken sgk ile ilgili işlem varmı %100 artış gibi.

  1. Sorunuzda bir yanlışlık var sayın Hakan Kadıoğlu. Emekliliğe esas derece kademe kazanılmış hak aylıkla ya aynı olur ya da ondan ilerde olur(Siğortalı hizmetlerin saydırılması ya da ücretsiz izin sürelerinin borçlanması nedeniyle). EKEA 4/1, KHA 4/2 olmaz. Ekgösterge yok ise muhtemelen Y.H.Sınıfı 5/4 ile zaten 4/1 i aynıdır. Sicil notundan 5/4 iken emeklilige esas derece kademeyi yerfi ettidiler ise 4/2 yapmaları gerekirdi. Daha doğrusu her ikisini de 4/2 yapmaları gerekirdi.

 8. 2012 de ilk atamam oldu.2014 te iki yıla birden bir kademem verilmemiş.Devamında 2016 ikinci kez verilmesi gerekirken yine verilmemiş.SOnradan 2017 de eklenmiş ilki , ikinci 2018de uygulanmış.Geriye dönük paramı almak için burdan nasıl bir yol izleyeblirim?
  İkinci sorum şuan 5 in 2 siyim mebbiste ama maaş bordroda 7 nin 2 sin göre yatıyor hala.Kaybımı nasıl alabilirim?
  Teşekkürler şimdiden.

  1. Sayın Topçu Kadro aylık kartı dökümlerinizin incelenip hangi aylarda hangi derece/kademeden maaş aldığına bakılması ve Göreve başladığınız tarihten itibaren terfi tarihlerinize göre maaşınızın hesaplanarak var ise farkının size ödenmesi gerekir. Böylelikle hem de yapılmayan terfileriniz tamamlanmış olur.

 9. Selamün Aleyküm Kasım Bey. 2005 şubat ayında MEB de kadrolu öğretmen olarak göreve başladım. aynı dönem göreve başlayan arkadaşlarım 2014 şubat ayında 8 yıl disiplin suçu olmadığı için 1 kademe almışlar. benimde aynı tarihte bir kademe almam gerekiyordu fakat bana hala 8 yıl dan dolayı 1 kademe verilmemiş bu durumu bu ay fark ettim. bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. geriye dönük maaş farklarını alabilir miyim. teşekkürler.

  1. Aleyküm Selam Sayın Halil Yılmaz. Kurumunuza bir dilekçe ile müracat ederek yanlışlığın düzeltilmesini isteyebilirsiniz. dosyanız incelenir var ise verilmesi gereken kademe terfniz verilmesi gereken tarihten itibaren yeniden düzenlenir. Fark bordronuzu düzenletmek suretiyle eksik ödenen tutarların tarafınıza ödenmesini isteyebilirsiniz.Çünki ilgili madde “Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurlara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır.” hükmünü içermektedir. Bu maddede belirtilen şartları haiz her sınıf ve derecedeki memurlar, hak kazandıkları tarihten geçerli olmak üzere ve başkaca her hangi bir işleme gerek kalmaksızın bir ileri kademeye ilerlemiş sayılırlar. İyi Çalışmalar.

 10. merhabalar bir personelimiz için lise mezunu iken sisteme ön lisans mezunu girilmiş ve derece kademe 1/1 kadar duşmuş ama şuan düzeltme yapılması istendi ve 2/6 çekilmesi istendi bu işlen için terfi fark bordosu yapmam lazım bu konuda yardımcı olur musunuz acaba? birde programı paylaşa bilirseniz sevinirim.

  1. Sayın Adem Gök kardeşim bunun programı bildiğim kadarıyla yok. Yapmanız gereken bu kişinin ünvanı nedir yazmamışsınız ama değişmesi muhtemel unsurlar Gösterge/Ekgösterge tutarı, Tazminatlar ve belki yan ödeme. Aldığı-Alması gereken şeklinde fark bordrosu düzenlemeniz gerekir. Kolay gelsin.

 11. Kasım Bey merhaba . Benim sorum da yukarıdaki arkadaş ile aynı. Benim de derece kademem yanlış hesaplanmış ilçe okulunuz yapacak diyor ancak nasıl yapılacağını bilemiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Sayın Ceren terfilerdeki yapılan yanlışlıkları düzeltilmesi bir hayli sıkıntılı. Anlatılmakla yardımcı olabileceğimi sanmıyorum. Eğer ciddi bir hak kaybınızın olduğunu düşünüyorsanız bilen birisine bordronuzu düzenletmeniz gerekir. Çünki tahakkuk dairelerinde bu işleri çok iyi anlayan yok. İyi Çalışmalar.

 12. Kasım bey iyi günler benim acilen yardıma ihtiyacım var. Trabzon merkez de sağlık hizmet sınıfı ve teknik hizmet sınıfında olan arkadaşlara öncelikli yöre terfisi hiç yapılmamış. Trabzon kalkınmada öncelikli yöre değil diye. şimdi hepsi hakkını istiyor haklı olarak geriye dönük terfi yapmam gerekiyor ama daha önce hiç yapmadm öncelikli yöre terfisi. kurumda Başladığı yıldan itibaren sayıp iki yılda birmi yapıcam şimdiki kadroderecsi kaça geliyorsa ona göremi bir örnekle açıklarsanız cok memnun olurum. ama acil lütfen. teşekkür ederim.

  1. Rabia hanım merhabalar. 657 sayılı Kanunun 64’üncü maddesinin son fıkrası gereğince; Atama ve yer değiştirmeye tabi personelden zorunlu atamaya tabi olan personelden Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere atananlar’a Başarılı geçirdikleri her iki yılın karşılığında dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi daha verilmektedir. Burada şu konulara dikkat edeceksiniz.
   1-Zorunlu atamaya tabi olacak,
   2-Kalkınmada Birinci Derecede Öncelikli yöreye ataması yapılacak,
   3-Hizmet 2 yıldan az olmayacak,
   4-Olumlu sicil almış olacak.

   Terfi onayı düzenleyeceğinize göre 150 seri nolu Devlet Memurları Genel Tebliği’ni iyice okumanız gerekir. Sürelerin hesabında nelere dikkat edip etmeyeceğinizi bilmeniz lazım. Mesela bu sürelerin tespitinde yıllık izin çalışılmış sayılırken, hastalık izni, mazeret izni ve bu iller dışına yapılan geçici görevlendirmeler bu sürelerin hesabında dikkate alınmamaktadır. Sorumluluk isteyen bir konu olduğu için birisinin sözüne göre değil bilgiyi ilgili mevzuattan öğrenerek yapmanız tavsiye edilir.

 13. merhaba iyi günler emekliliğe esas derece kademem 9 Eylül 2018 itibari ile 4/1 ama bugün farkettim e bordrom da 5/3 bunun için ne yapmam gerekir. bana bir hak kaybı getiriyor mu bu durum yardımcı olabilir misiniz. ayrıca maaş kadrom 3/1 bu durumu etkiler mi

  1. Sayın Gülşen Altaş 15 Eylül 2018-15 temmuz 2019 tarihleri arasındaki gösterge farkından (sadece Gösterge Farkınından) gönderilmesi gereken kesenekleri hesaplayıp yatırmanız gerekir. iyi çalışmalar

 14. Merhabalar,
  5 yıldır Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen olarak görev yapıyorum. Bu sene yaptığım kurum değişikliği sonunda Mebbis’te olan dereccemin ve kedememin (7/2) muhasebe belgelerinde, bordroda (6/3) farklı olduğunu gördük. 7’nin 2’si olmam gerekiyorken 6’nın 3’ü gözüküyorum. Bu durumda okuldaki mutemetim Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu fakat oradaki memurlar kendilerinin sisteme giremediğini böyle bir durumda kendilerinin yetkilerinin olmadığını söylediler. Bu durumun emeklilik zamanında halledilebileceğini, geri ödememi o zaman yapabileceğimi belirttiler. Lakin böyle bir durumda benim içim rahat etmedi. Ne yapmam gerekiyor? Durumu nasıl düzeltebilirim. Teşekkürler, kolaylıklar.

  1. Muhtemelen Mebbis’e hatalı giriş yapılmış. Maaş aldığın derece dıoğru ise Mebbis te gerekli düzeltmeyi kim yapıyor ise onu düzelttirmen lazım.

 15. Mrb lar 2011 eylülde izmirde sözleşmeli olarak atanan bir anestezi teknikeri yim 1 yıl çalıştıktan sonra kadrolu olarak 2012de Mardin e atandım 2018 temmuzında da lisans mezunu oldum 8 yıldır herhangi bir ceza da almadım derece kademem kaç olmalı

   1. Haydar bey sizin sorunuza vereceğim cevap sizi tatmin etmeyecektir. Çünki hizmet sınıfları itibariyle farklı başlama dereceleri var çok iyi bildiğim konu değil araştırmak lazım. Sitemize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

 16. Kasim bey benimde 8 yil ici almam gereken kademem verilmemis.2016 yilinda bu kademe ilerlemesini almam gerekiyordu.Ozlukten duzenleme onayi okulama geldi 2016 5 in 3 olmam gerkiyordu simdi ise 4 un 2 siyim su an 4 3 olmam gerkiyordu arada 3 yil var geriye donuk ne kadar ucret almam gerkiyor.Bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin.

 17. Merhaba hocam kolay gelsin öğretmen olarak görev yapıyorum iki yıla bir kademem daha önceleri işlenmediği için şimdi toptan işlenecek yani şu an 5/2 den 4/2 ye terfi edeceğim geçmişe yönelik kaybımı ödemenin imkansız olduğunu söylüyorlar hocam mümkünse iki soru sormak istiyorum;
  1.Kanuni olarak geriye dönük ne kadarlık süreye itiraz edebilir hak talep edebiliriz?
  2.Yaklaşık olarak ne kadar ücret hak ederim,almazsam kaybım ne olur?
  Teşekkür ederim

 18. iyi günler sizden bir konuda yardımınızı rica ediyorum. ben mebde 3 yıl kademe durdurma cezası aldım. 16/10/2019 tarihi itibaariyle karar mahkemece iptal edildi. bu karar sonucu 12/03/2017 tarihi itibari ile 6/3 olan derecem 4/1 ne geldi. geriye dönük terfi derece maaş fakını hesaplayabilirmisiniz

  1. Fatih bey merhabalar. uzun zamandır sayfamızı kontrol etme imkanım olmadığı için geciken cevabım için özür diliyorum. elbette bilgilerinizi gönderirseniz makul bir ücret karşılığı geriye dönük terfilerinizi hazırlarız.

 19. Merhabalar 2016 yilinin ekim ayinda 7/3 u olmuşum ve 2018 de 7/2 sine yükselmişim ve bu kayıp bu güne kadar devam etmis ben bugün ayni sene atanmis olduğum arkadaşımla 110 tl maas farkım olduğunu görünce e bordoyu inceleyince fark ettim.bu 2017 ekim ayından beri bu kademe kaybının giderilmesi için ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sayın Yasemin köylü İdarenize müracaat edip yeniden terfi onayı düzenletmeniz ve hangi aylarda eksik ödeme yapılmışsa fark bordrosu düzenletip almanız gerekit.

 20. İyi çalışmalar ssk hizmet sürelerimi emekli sandığına aktarma işlemi yapıldı lakin derece ve terfiye yansıması için belirli bir ücret tutuyormuş bu ücreti hesaplayacak bordro varmıdır?

  1. Sayın Muhsin Sarar bu işleri hesaplayan bir proğram yok. Bu tür işler genellikle Mamuel olarak hazırlanır.

 21. Kasım Bey selamlar
  Okulumuzda çalışan bir öğretmene ait Terfi düzeltme ile ilgili şu şekilde bir belge var bu durumda nasıl bir bordro düzenlenebilir. Bilgi verebilir misiniz.
  Saygılarımla İyi günler dilerim.
  Himmet ÇAĞLAR

  TERFİ TARİHİ DER/KAD TERFİ VERİLİŞ NEDENİ
  4.10.2001 9/1 Kadro Tahsisi-İlk Atama
  5.10.2001 8/1 657 SK 36/A-5 md.(sağlık bilimleri lisans.)
  4.10.2002 8/2 Adaylıkta geçen hizmetlerin değerlendirmesi
  4.10.2003 8/3 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  14.10.2003 7/1 657 SK 64 md.3.fıkra (418 veya 527 SKHK Zor.Hi)
  4.10.2004 7/2 657 SK 68 md.(derece terfi)
  15.1.2005 6/2 5289 SK bir üst derece
  4.10.2005 6/3 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2005 5/1 657 SK 64 md.3.fıkra (418 veya 527 SKHK Zor.Hi)
  4.10.2006 5/2 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2007 5/3 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  1.1.2008 4/1 657 SK 64 md.2.fıkra (6 yıllık sic.not.ort. 90 puan)
  4.10.2008 4/2 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2009 4/3 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2010 3/1 657 SK 68 md.(derece terfi)
  4.10.2011 3/2 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2012 3/3 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2013 2/1 657 SK 68 md.(derece terfi)
  4.10.2014 2/2 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2015 2/3 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  25.2.2016 1/1 657 SK Geç.36/c md.(sic.not ort. ve ceza olmadığı)
  4.10.2016 1/2 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2017 1/3 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  4.10.2018 1/4 657 SK 64 md.(kademe terfi)
  Not : İlgili personel, 04/10/2018 tarihinde 1. derecenin 4. kademesi olmuştur.

  1. Hocam merhabalar. sanıyorum bu bilgileri yazmak için epeyce uğraşmışsınız. yapmanız gereken hizmet belgesindeki verilerle bunların arasındaki farkı hesaplamanız gerekiyor. Anlatmakla olacak sey değil.

 22. Hocam kolay gelsin merhaba.
  bizim sıkıntımız karaman tarım il müdürlüğü döner sermaye işletmesinde çılışan 5510 sonra göreve başlayan bir teknikerin 12-09-2016-yılından itibaren kalkınmada 1. derece öncelikli yörede 2-yılda bir verilen terfi verilmemiştir. 64/3-64/4 terfileri bu güne kadar yapılacaktır (12-09-2016-ile 15-05-2020-tarihleri arası) bu uygun proğramlı bir bordro elinizde mevcutsa bana gönderebilirmisiniz. ayrıca 5510 öncesi ve sondası memur maaş yapan bordro elinizde mevcutmu. birde ileşim telefonu verebilirmisiniz.
  iyi günler kolay gelsin

  1. Mehmet Ali Türk bey yapmanız gereken şey bugüne kadar aldığınız maaşlar ile, Terfileriniz doğru ve zamanında yapılsa idi alacağınız maaşlar arasındaki farkı hesaolamak ve ödeme ermrine bağlayarak ödemeyi gerçekleştirmek. Bu farkı otomatik olarak hesaplayacak bordro bildiğim kadarayla kimsede olmaz. Hizmet belgeni ve düzeltme terfi onayını bilen birisine vereceksin hesaplayacak.

 23. Kasım Hocam merhaba,
  15.06.2019 tarihinde 8 yıl temiz sicilden dolayı kademe ilerleme almışım fakat idare bunu işlememiş.
  2019 yılında 5/3 iken 8 yıl temiz sicilden aldığım 1 kademe ilerlemeyle 4/1i olup derece yükselmiş olacaktım.Bu terfiyi 30.08.2020 tarihinde düzenlemişler. Bu durumda 15 aylık bir maaş farkı kaybım var.İdareye dilekçe yazdım,maduriyetimi bildirdim.MEM’ten gelen dilekçeme cevaben ilçenin maaş bölümüne gittiğimde geriye dönük olan farkları alabilmem için bana idarenin terfi bordrosu düzenleyip onaylaması durumunda alabileceğimi söylediler.İdare bu konuda çok vasat bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.bu terfi bordrosunu benim adıma yapabilir misiniz?

  1. Gözde hanım bordronuzun çalıştığınız kurum tarafından hazırlanarak ilçe M.E.Müdürlüğüne verilmesi gerekir. Bunu mutemedinizin hazırlaması gerekir. Ama bir çok kurumda bu bordroyu düzenleyebilecek memur bulunmadığı için ilgili şahıslar bir ücret karşılığında bilen birilerine yaptırıyorlar. Kolay gelsin.

 24. Kasım bey merhaba, 7 eylül 2019 da 8 yıla bir kademe almam ve 4/1 ne yükselmem gerekirken ancak 8 ocak 2020 de benim dilekçemle yapıldı. Yani yaklaşık her ay 120 lira kaybım oldu. Bu kaybı geriye dönük almak için dilekçe verdim işlem görmedi takip için ilçe milli eğitimde ilgili memurla görüştüm aynı yıl içinde olmadığı için alamazsın dedi. Geriye dönük ne zamana kadar alabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Sayın Mehmet Harun Yücel Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu maaş modülünde terfilerden kaynaklanan geçmiş yıllara ilişkin tahakkukların yapılması mümkün olmadığı ve mutemetlik görevi yapan arkadaşların bu bordroyu düzebleyebilecek bilgiye ve işi ile ilgili bilgi ve becerilerdeki yetersizlikleri nedeniyle böyle kolay bir yola giriyorlar. Eksik aldığınız aylara ilişkin bordronuzu hazırlatıp idareye vermek suretiyle alabilirsiniz.

 25. Merhabalar.5434 sayılı kanuna tabi (2008 öncesi) Bir personelimizin 2020 yılı 10. 11 ve 12. aylarında ek gösterge kısmının 0 olduğunu fark ettik.( ek göstergesi 3000 ) Bununla ilgili yapmamız gerekenler nedir. herhangi bir cezai yaptırm doğar mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler

  1. Özden bey merhabalar. 2020 Yılında 3000 Ekgöstergesi olan personelinize sıfır (0) ekgösterge ile maaş ödenmiş olması ilgilinin maaşının eksik ödendiği ve keseneklerinin eksik hesaplanıp gönderildiği anlamına gelir. Eksik ödenen 3000 Ekgösterge tutarının hesaplanarak ilgiliye ödenmesi ve eksik gönderilen kesenklerin sandığa gönderilmesi gerekir. Doğru hesaplandığını düşündüğünüz birönceki ay ile kıyaslayarak eksik ödenen ekgösterge ve kesenek farklarını tespit edebilirsiniz. Sadece ekgösterge tutarı ve kesenekleri dikkate alarak Alması Gereken-Aldığı=Fark şeklinde fark bordrosu düzenleyerek ilgili adına tahakkuk düzenlemeniz uygun olur.
   Kolay Gelsin. Aşağıdaki linkten maaş hesaplaması yaptırabilirsiniz.

   Maaş Hesaplama

 26. Merhabalar. 5510 öncesi koruma ve güvenlik görevlisi personelin aralık 2020 tarihli emekliliğe esas terfisi 3/2 girilmesi gerekirken yanlışlıkla 4/3 girilmiş. kbs geçmiş yıla ait terfi düzeltmesi yapmadığı için sorun nasıl giderilebilir.düzeltme bordrosu düzenlenmesi gerekirse nasıl düzenlenir.cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.

  1. Sayın sezer başer Gösterge,
   . Ekgösterge ve tazninatlar bu derecelerde değişiyor ise tazminatları kapsayacak sekilde Alması gereken ve Aldığı şeklinde bordro düzenleyip tahakkuka bağlayın ve ödemeyi gerçekleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir